Kabede Namaz

KUTSAL TOPRAKLARDA NAMAZ

TERAVİH NAMAZI :
Yatsı namazının son sünnetini müteakip 20 rekat ve her rekatta Fatiha’dan sonra bir sayfa Kuran okunarak cemaat ile kılınır. Her iki rekatta bir selam verilir ve yaklaşık bir buçuk saat kadar sürer.

TEHECCÜT NAMAZI :
Ramazanın son 10 gününde gece saat 01:00 sularında başlanarak cemaatle, her rekatında Fatiha’ dan sonra yaklaşık iki sayfa Kuran okunarak ve iki rekatta bir selam verilerek toplam 10 rekat kılınan nafile bir gece namazıdır. Rüku, secdeler ve tadili erkanlarda biraz fazlaca beklenir.Vitir namazı ile birlikte yaklaşık iki saat kadar sürer.

VİTİR NAMAZI :
Ramazanın son 10 gününde Teheccüd namazını müteakip kılınır. İlk iki rekatı bizdeki gibi kılındıktan sonra selam verilir. Üçüncü rekat için tekrar kalkılarak iftitah tekbiri alınır ve subhaneke okunduktan sonra imam Fatiha ve sure okuyarak rükuya gider. Rükudan doğrulur ve ayakta uzunca dua okur. Bu dua okunur iken cemaat de ellerini açarak amin der. Dua bitince direk secdeye gidilerek rekatın geri kalan bölümü de tamamlanır ve selam verilir. Böylece  vitir namazı eda edilmiş olur.

RAMAZAN BAYRAMI NAMAZI :
Çoğu insan sabah namazından sonra mescid de  ibadetlerle meşgul olarak bayram namazı vaktinin gelmesini bekler. Bu zaman içerisinde ayrıca müezzinlerin eşliğinde tekbirler getirilir. Namaz vakti girince Müezzin  bayram namazının vaktinin girdiğini mikrofonla duyurur. Bundan sonra hemen kalkılır; “Niyet ettim imama uyarak Ramazan Bayramı Namazı kılmaya” diyerek niyet edilir. İmam ile birlikte tekbir alınarak namaza başlanır. Bu tekbiri müteakip ayrıca 5 defa Allahü Ekber diyerek tekbir alınır. Her tekbirde eller kulakların hizasına kaldırılır ve yanlara salınır. ( Hanımlar ise ellerini her zamanki gibi göğüsleri hizasına kaldırarak tekbirlerini alırlar)  Tekbirler bitince imam Fatiha ve sureyi okur, rüku ve secdeler  yapılarak ikinci rekata kalkılır. İkinci rekatın başında yukarıda anlatıldığı gibi yine imamla birlikte 5 defa tekbir alınır. Sonra imam fatiha ve sureyi okur. Rüku ve secdeler yapılarak tahiyyata oturulur ve selam verilerek iki rekat Bayramı Namazı kılınmış olur.  İmam Namazı müteakip Bayram Hutbesini okur.

CENAZE NAMAZI:
Farz namazların edasını müteakip müezzin Cenaze duyurusu yapar. Daha sonra ayağa kalkılır ve “Niyet ettim imama uyarak hazır olan cenazelerin namazını kılmaya”  diyerek niyet edilir. Namaza başlama tekbiri olan 1.tekbirden sonra “Subhaneke….”,  2. tekbirden sonra “ Allahümme Salli – Allahümme Barik…”, 3.tekbirden sonra “ Fatiha suresi” okunur.  ( Cenaze duasını bilenler Fatiha’yı okumayabilir.) 4.tekbiri müteakip selam verilerek namaz tamamlanmış olur. Cenazeler birden fazlada olsa Hanbeli Mezhebi usulünde hepsine bir namaz kılınır.

İLETİŞİM